قول داده بودم کتابهای تربیت یکه خوندم رو اینجا معرفی کنم

تعدادشون خیلی کمه ولی در کل اینهایی رو که خوندم پسندیدمو البته در سایت مادربانو هم معرفی اجمالی ازشون گذاشتم البته بعضیهاش هنوز خیلی مورد استفاده عملی قرار نگرفتن و بعضیهاش هم نیاز به دخل و تصرف مادرانه اسلامی داره

 

معروف حضور خیلی ها هستش ، برای همه مادران باردار و شیرده شامل اذکار و نمازها و اقدامات معنوی موثر در تربیت فرزند

.....................................................................................................................

استفاده های خوبی از این کتاب کردم

تصاویر بسیار خوب و گویاست

بخش اول:بارداری و زایمان تصمیم به بارداری, تقویت بارداری, مراقبتهای دوران بارداری, مشکلات شایع, حفظ آرامش و تناسب اندام, تغذیه صحیح برای داشتن کودک سالم, آمادگیهای عملی برای زایمان, بازگشت به وضع طبیعی پس از زایمان

بخش دوم: مراقبت از کودک نحوه رسیدگی به کودک , شیر دادن به کودک, آشنا کردن کودک با غذا ی جامد, گریه کودک, خواب کودک, لباس و لباس پوشاندن به کودک, حمام کردن و شستن کودک, پوشک و مراقبت از آن, بیرون بردن و گرداندن کودک

................................................................................................................

 

 

کتاب با توضیح در مورد تربیت و اصل و ریشه این کلمه آغاز می شود , سپس تربیت دینی را از منظر امامان بزرگوار  مطرح ساخته و در کلامی به سخن امام سجاد در زمینه تربیت می پردازد که ” اما حق فرزندت بر تو این است که بدانی وجود او بخشی از وجود توست و نیکی ها و بدیهای او در این دنیا وابسته به توست , باید بدانی که تو در مقام سرپرستی او مسئول هستی که وی را با ادب و تربیت صحح پرورش دهی و او را به پرورگارش راهنمایی کنی و در اطاعت و فرمانبرداری حضرت حق یاری اش دهی ….. ”

سپس به اصول تربیت در رده های مختلف سنی اشاره کرده و در بازه های مختلف سن کودک , وظایف والدین را مطرح میکند .

ویسنده  محبت , پند و اندرز و عمل را سه محور مشترک میان تمامی شیوه های تربیتی عارفان معرفی میکند و به توضیح آنها می پردازد .

.....................................................................................................................

با توجه به سابقه کار با دانش آموزان و ارتباط مستقیم با والدین آنها , بارها و بارها شاهد گلایه های والدین بوده ام , که فرزندانشان حرفهای آنها را گوش نمیدهند . اصولا دستورات , پندها و حرفهای آنها توسط بچه هایشان حتی شنیده هم نمیشد , با بعضی از این خانواده ها به صورت مستقیم برخورد داشتم و از رفتار و صحبتهای اونها پی بردم که والدین این دانش آموزان بسیار پرگو هستند , دستورات را بسیار طولانی , همراه با اظهار فضل در مورد خودشان و گاهی با کنایه بیان میکنند . این رویه از کودکی دانش آموزان بارها و بارها تکرار شده است و کار به حدی رسیده است که بچه ها اصولا این حرفها را نمی شنوند و اهمیتی برا آنها قایل نیستند .

کتاب ” حرف اضافی ممنوع ” کتاب آموزشی جالب و خوبی است که طرز گفتار با کودکان را آموزش میدهد . توجه به نوع حافظه کودکان , استفاده از بیان روشن و واضح و شفاف برای رساندن مقصود به کودکان و … از پایه های استدلال این کتاب می باشد . رعایت این اصول به خصوص برای مادران که اوقات بیشتری را با بچه ها میگذرانند بسیار راهگشاست .

.....................................................................................................................

 

مثالهای خوب و عالی از نحوه گفتار موثر با بچه ها

یه چیزی تو مایه های کتاب بالایی با یه عالم مثال عملی

واقعا کتاب خوبی هستش

.....................................................................................................................

کلا کتابهای کلیدهای تربیت فرزند که در مورد خیلی چیزها که در مورد تربیت کودک هستش نوشته شده واقعا کتابهای خوبی هستن که البته توشون مطالبی مغایر با اسلام هم دیده میشه ولی در کل ایده ها و روشهای خوبی دست آدم میده

این دومیش رو این اواخر خوندم

.....................................................................................................................

کتاب داستان خانم جوانیه که می خواد مادر بشه و دنبال روش درست تربیتی می گرده، با مادرهای مختلفی صحبت می کنه و در آخر با دو نوع مادری کردن روبرو می شه یکی مادرهایی که “مقتدر” هستن و نظم و انضباط شدیدی در تربیتشون وجود داره و به اصطلاح خودشون “سنتی” بچه هاشون رو بزرگ می کنن و عده دیگری که به اصطلاح خودشان “مدرن و امروزی ” و “خوشرفتار” و ” آزادی دهنده ”  هستن . اما خانم جوان متوجه می شه که رفتار این دو نوع مادر تا اندازه ای کارایی دارد و به اصطلاح هر دوی اونا یک مادر نصفه نیمه هستن .

در جریان تحقیقاتش با مادرمسنی آشنا می شه که بهش می گفتن مادر یک دقیقه ای، مادری که روشهای ساده و کارامدی برای تربیت فرزندانش بلد بوده و هست، این مادر سه دختر جوان داشته که همه اونها روش تربیتی مادرشون رو می پسندیدن و در تربیت فرزندانشون هم به همون روشها عمل می کردن .

خانم جوان به ترتیب و جداگانه با مادرمسن و هر سه دخترش دیدار میکنه و در پایان هر دیدار به صورت مرتب و شماره گذاری شده خلاصه بحثهایی که با اونها داشته رو یادداشت می کنه .

در واقع روش این خانم مسن این بوده که سه روش ارتباطی داشته

۱-  اهداف یک دقیقه ای

۲-  تمجید یک دقیقه ای

۳-  تنبیه یک دقیقه ای

در سراسر این کتاب خوب و کم حجم که نوشته اسپنسر جانسون هستش و خانم سیمین محسنی اون رو ترجمه کرده با ذکر مثال جملات و اهداف این کتاب به روشنی در ذهن خواننده جا می افته

البته نسخه ای که من خوندم نسخه “مادر” این کتاب هستش ولی نسخه دیگه ای هم این کتاب داره که با توجه به تفاوتهای روحی مادران و پدران برای “پدر” نوشته شده .

.

.....................................................................................................................

این کتاب تحت عنوان توحید مفضل و پای درس امام صادق (ع) عرضه شده است .

خواندن این کتاب ارزشمند را به تمام والدین و کودکان و نوجوانان توصیه میکنم .

والدین محترم میتوانند این کتاب را برای کودکان زیر دبستان و دبستانی در هنگام آموزش حیوانات و خصوصیات آنها ، انسانها و طبیعت برای کودک خود مورد استفاده قرار دهند  .

در این اثر ارزشمند اسرار توحید و خداشناسی عمیقی نهفته است ، کتابهای بسیاری هستند که در مورد خصوصیات طبیعت ، حیوانها و انسانها توضیح می دهند ، اما این کتاب می تواند چون دایره المعارفی ارزشمند از زبان انسانی چون امام صادق (ع) که به منبع لایزال عقل و وحی متصل بوده است ، برای آموزش و تفکر بسیار مفید واقع شود .

 

.............................................................................................................

اینها کتاب رونخوندم ولی خیلی تعریفش رو شنیدم از اینترنت هم دانلود کردم ولی اصلا نمی تونم کتاب مجازی بخونم

اینها کل کتابهایی که تا حالا خوندمو البته الان خیلی از مطالبشون رو یادم نیست

اصولا خیلی هاش رو باید دوباره خوند مثل کتابهای روشهای گفتار کردن که البته هنوز خیلی مورد نیازم نشده به صورت ریز

ولی در کل اصول خیلیهاش یادمه

.................................................................................................................

در کل ولی معتقدم اصول تربیت اونقدرها سخت نیست

بریم برسیم به تربیت خودمون ، خیلی ساده تر میتونیم تربیت کنیم

این کتابها رو اینجا نوشتم محض قولی که داده بودم

اصول تربیت رو هم این آخر رسیدم بهش که توکل به خدا و محبت به 14 معصوم و تدبر در قرآن و زندگی خوب عملی بهترین راه تربیت خودمون و فرزندمون هستش