137 . به سوی تربیت دینی؛ گام اول؛ رشد

 

(به خاطر اینکه اینجا هم به لطف خدا خواننده زیادی نسبتا پیدا کرده تصمیم گرفتم هر چی مطلب مادرانه و تربیتی اینور و اونور نوشتم رو بیارم بذارم اینجا ، یه چند تا مطلب تحت عنوان به سوی تربیت دینی برای مادربانو نوشته بودم که به ترتیب و یک جا اینجا میارموشون )

تربیت فرزند به طور گره خورده ای با تربیت والدین مرتبط است، به گونه ای که جدا کردن این دو مقوله از هم اصولا کارغیر ممکنی است، لذا بنا به ضرورت و اهمیت این بحث، ذکر این مقدمه بسیار واجب و ضروری است .

اینکه هر انسانی جایگاه خود را در هستی چگونه می بیند و بر اساس این بینش چه مسئولیتی بر دوش خود قرار می دهد، یک مبحث بنیادی و اصولی در زندگی است, به طوری که تمام تصمیم گیری ها، انتخاب ها، لذت طلبی ها و …. او در زندگی بر مبنای این اصل بنیادی بنا می شود .

انسانی که عقل و دین را معیار تصمیم گیرهایش قرار می دهد، در خود توان و استعدادهای بالقوه ای را می بیند که می تواند از یک بینهایت منفی۱ تا یک بی نهایت مثبت ۲ نوسان کند .

Picture2

برای چنین فردی کوچکترین کاری ، نیتی ، فکری و … شیب رشدش را به یکی از این دو بی نهایت متمایل می سازد و هیچ کار او نمی تواند در سرنوشت او بی تاثیر باشد ۳ .

اصولا زندگی بر پایه اعتقادات اصیل دینی انسان را از ورطه ولنگاری و بیهودگی بیرون می آورد وبه هر کار او جهت می بخشد .

والدینی را تصور کنید که این گونه به انسان و رسالت انسانی فکر می کنند و در پس زمینه ذهنی آنها چنین درکی از جایگاه انسان در هستی وجود دارد، تمام تلاش ها، دغدغه ها و انتخاب های آنها به گونه ای انجام میشود که آنها را به بی نهایت مثبت نزدیک کند.  چنین انسان هایی به طور مداوم و خستگی ناپذیری سعی بر ارتقای شخصیت درونی خویش دارند و از انواع ابزارهای موجود اعم از مطالعه ،  تفکر ، تحقیق و تفحص گرفته تا توکل ، ایمان و عبادت استفاده می کند تا به سمت بی نهایت مثبت در حرکت باشد و اگر احیانا در انتخاب مسیر بر سر دوراهی ها و چند راهی ها اشتباه هم کند ، به لطف الهی و با تکیه بر همان منابع به زودی مسیر خود را باز می یابد ۴ .

در واقع می توان گفت که نمودار تابع زندگی یک انسان با چنین درکی در مختصات زمان یک تابع صعودی است (زمان می گذرد و شخصیتش متعالی تر میشود) .

Picture145U

برای چنین شخصی هر جا که نمودار تابعش یک تابع ثابت شود حتی پس از یک دوره طولانی صعودی بودن باز هم ، خسران و زیان محسوب می شود ۵.

Picture24

این که در دین ما پیامبر و امامان معصوم هستند به این معناست که میتوان تا سر حد معصومیتو پاکی پیش رفت . مسیر رشد دردین یک مسیر بن بست یا متناهی نیست و تا آخر عمر راه برای “شدن” متعالی باز است و هیچ کس نمی تواند ادعای رسیدن به نهایت این راه را داشته باشد ، هر گونه ادعای رسیدنی او را به ورطه خودپرستی می کشاند ۶ ، به همین خاطر زندگی درونی و در نتیجه بیرونی چنین افرادی همواره پویا و موثر است و افسردگی و جمود در آنها راه ندارد . برای چنین اشخاصی رسیدن به هر مرحله ای پله ای است برای اینکه پا روی پله بعدی ای بگذارد ۷.

در ادبیات چنین افرادی “دلم می خواهد “، ” همینی که هست “، ” تقصیر پدر و مادرم بود که ما اینجوری شدیم “، ” نظام آموزشی ما رو اینجوری کرد “، ” دین ما موروثیه “، “مسئولین اینجورین که ما اونجوی هستیم ” و ….. وجود ندارد .

چنین انسانی به زندگی خود با درک مسئول نگاه می کند و خود را فقط قربانی تربیت غلط این و آن نمی داند و  به طور خودجوشی سعی می کند که وضعیت خود را در هر زمانی ارتقا بخشد۸ .

اگر چنین نگاهی به انسان و زندگی در والدین وجود داشته باشد ، تاثیرات عمیقی در شخصیت آنها و در نهایت فرزندان ایجاد خواهد شد .

در قسمت های بعدی اثر وجود چنین نگاهی به زندگی و انسان در والدین به طور عملی مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

به یاری خداوند ادامه دارد …

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

۱ . أَمْ تَحْسَبُ أَنَّ أَکْثَرَهُمْ یَسْمَعُونَ أَوْ یَعْقِلُونَ إِنْ هُمْ إِلَّا کَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِیلًا (فرقان ۴۴)

۲٫ فَکَانَ قَابَ قَوْسَیْنِ أَوْ أَدْنَى(۹ نجم)

۳ . فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ (۷و ۸ زلزال )

۴ . وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا (۲ طلاق) – إَن تَتَّقُواْ اللّهَ یَجْعَل لَّکُمْ فُرْقَانًا (۲۹ انفال )

۵ . حضرت علی (ع) : هر کس دو روزش یکسان باشد، زیان دیده است .

۶ . با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی – تا بی خبر بمیرد در درد خود پرستی

۷ . در بیایان فنا گم شدن آخر تا کی – ره بپرسیم مگر پی به مهمات بریم

/ 1 نظر / 85 بازدید
مامان آریا

ممنونم بسیار عالی باز خدا رو شکر حداقل جزو گروه هایی که میگن : “دلم می خواهد “، ” همینی که هست “، ” تقصیر پدر و مادرم بود که ما اینجوری شدیم “، ” نظام آموزشی ما رو اینجوری کرد “، ” دین ما موروثیه “، “مسئولین اینجورین که ما اونجوی هستیم ” نیستم ! البته اینکه تنها جزو این گروه نباشم قطعا کافی نیست انشاء اله رهرو باشیم